Paliwo za 4 złote? Konfederacja zebrała wymagane podpisy pod projektem „Tanie Paliwo". - Konfederacja

Paliwo za 4 złote? Konfederacja zebrała wymagane podpisy pod projektem „Tanie Paliwo”.

Konfederacja zebrała wymagane 15 podpisów pod projektem „Tanie Paliwo”, który zakłada zdecydowaną redukcję opodatkowania cen paliw. Według autorów projektu ustawa zagwarantowałaby cenę benzyny za 4,08 złotych, a oleju napędowego za 4,50 złotych. Podpisali się pod nią także wszyscy posłowie koła Polskie Sprawy.

Konfederacja jest 11-osobowym kołem, które nie może samo złożyć projekt ustawy. Wymagana liczba podpisów to 15. To nie zraziło polityków tej partii, którzy już drugi raz w tej kadencji Sejmu zebrali wymagane podpisy. Udało im się przekonać do tego projektu posłów koła Polskie Sprawy, których jest akurat czworo.

„Nawet mając 11 posłów można zrobić coś konkretnego. Nie widzimy, by inne partie, które mówią o tym, by obniżyć podatki na paliwo, przygotowały jakiś projekt ustawy. A my ten projekt mamy.” – powiedział dyrektor biura prasowego Konfederacji, Tomasz Grabarczyk.

Grabarczyk zaznaczył, że postulat zmniejszenia podatków nakładanych na paliwo jest stałym elementem programu Konfederacji. Dzisiaj jego procedowanie jest niezwykle konieczne ze względu na drastyczne wzrosty cen paliw, co przekłada się na życie wszystkich Polaków.

„Nie tylko ci, którzy jeżdżą samochodami, ale konsumenci, czyli my wszyscy, płacimy za to co się dzieje na stacjach benzynowych. Ceny paliw mają wpływ na ceny wszystkich towarów i usług.”

Konfederaci chcą, by ta ustawa była procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli już w dniach 16-17 listopada.

Benzyna za 4 złote? Co zakłada projekt Konfederacji?

Projekt Konfederacji zakłada zmniejszenie podatków, które zawierają się w cenie paliwa. Już dzisiaj jest to około 50% ceny za jeden litr benzyny czy diesla. Konfederaci proponują:

• zmniejszenie podatku VAT do 15%
  • zmniejszenie akcyzy do 10% (przy obecnych stawkach)
  • zmniejszenie opłaty paliwowej do 1,7% (przy obecnych stawkach)
  • likwidację opłaty emisyjnej

Efektem ma być cena za litr benzyny Pb95 za w wysokości 4 złotych 8 groszy. A cena za litr oleju napędowego w wysokości 4 złotych 50 groszy.

Teraz jeśli chodzi o benzynę PB95 cena paliwa z rafinerii to 51,7% ceny końcowej, a po zmianach Konfederacji poziom ten wyniesie 75,2%, a więc opodatkowanie zmniejszy się o ok. 25%

Krzysztof Bosak: „Tego potrzebujemy, żeby kupując produkty płacąc za produkty, a nie żeby każda stacja benzynowa była takim mikro-urzędem podatkowym, w którym płacimy haracz i finansujemy koszty polityki PiS.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI