Konfederacja zaprezentowała ustawę „Tanie Paliwo". Chce obniżki cen paliw do 4 złotych. - Konfederacja

Konfederacja zaprezentowała ustawę „Tanie Paliwo”. Chce obniżki cen paliw do 4 złotych.

Konfederacja przedstawiła projekt ustawy „Tanie paliwo”, który zmniejsza opodatkowanie cen paliw. Według założeń projektu cena jednego litra benzyny w odniesieniu do obecnych cen spadnie o 1 złoty 89 groszy. Konfederaci są przekonani, że ten projekt skutecznie przyczyni się do wzrostu gospodarczego, a wzrost konsumpcji zrównoważy ewentualne straty dla budżetu państwa. – „Jest możliwe, aby przez obniżki podatków cena paliwa wynosiła ok. 4 złotych.”

„Wszystkie partie tylko mówią o obniżce cen paliw. My jako pierwsi pokazujemy projekt ustawy „Tanie Paliwo”, który ma na celu obniżkę podatków na paliwo, tak aby Polacy płacili mniej na stacjach benzynowych.” – powiedział autor ustawy, Witold Stoch.

Głównymi założeniami ustawy są: obniżka podatku VAT do 15%, obniżka akcyzy (dla benzyny PB95 nie więcej niż 10% przy obecnej cenie), obniżka opłaty paliwowej tak, aby stanowiła 1,7% ceny paliwa oraz likwidacja opłaty emisyjnej, wprowadzonej przez rząd PiS w 2019 roku.

Przy założeniu, że na ten moment średnia cena paliwa to 5,94 zł, Konfederacja proponuje obniżkę do kwoty 4,08 zł za litr benzyny Pb95. Podatki nie będą stanowił prawie połowy ceny paliwa, a jedynie ¼.

„Jest możliwe, aby przez obniżki podatków cena paliwa wynosiła ok. 4 złotych.” – powiedział Stoch.

Autor ustawy zapewnił, że obniżka podatków doprowadzi do wzrostu konsumpcji, a to nie tylko przełoży się na wzrost gospodarczy, ale także wyrównanie strat, które poniesie budżet państwa.

Ceny paliw szaleją!

Konfederacje przedstawiła prognozowane ceny paliw na okres 25-31 października 2021:

• Pb98 6,12-6,26
  • Pb95 5,94-6,10
  • ON 5,96-6,12
  • LPG 3,15-3,23

„To są ceny najwyższe od września 2012 roku. Rząd nie tylko nie zamierza z tym cokolwiek zrobić, ale jeszcze właśnie w tej chwili kończy się debata nad podwyżką akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohole. Jest to reakcja na inflację, żeby niektóre produkty nie zostały w tyle pod względem cen, bo wszystkie ceny rosną. Zdaniem rządu wszystkie inne też powinny rosnąć” – powiedział poseł Krzysztof Bosak.

PROJEKT USTAWY

CAŁOŚĆ KONFEENCJI