PiS zabierze Polakom gotówkę?! Konfederacja: To jest zmierzanie w kierunku praktyk totalitarnych! - Konfederacja

Rząd planuje zmniejszenie limitów płatności gotówkowych. Według wielu doniesień, w Polskim Ładzie znaleźć się mają projekty, które ograniczają przedsiębiorcom możliwość płatności gotówką oraz wprowadzają takie limity dla konsumentów kupujących coś od przedsiębiorców. Według Konfederacji są to działania bardzo niebezpieczne, dążące do pełnej kontroli państwa nad obywatelami. – To jest zmierzanie w kierunku praktyk totalitarnych!

Projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz innych ustaw, zakłada wprowadzenie limitów płatności gotówkowych. Chodzi o ograniczenia płatności gotówkowych poprzez ustanowienie limitów płatności gotówkowych do 20 tys. zł dla konsumentów w kontaktach z przedsiębiorcą oraz 8 tys. zł dla przedsiębiorców.

Konrad Berkowicz: „Obecnie władza państwowa dąży do coraz większej kontroli nad obywatelami, dlatego chce zlikwidować gotówkę, żeby każdy musiał rozliczać się przez system bankowy, gdzie każdy ruch będzie rejestrowany.”

„Po przegłosowaniu tej ustawy zwykły Kowalski nie będzie mógł kupić od przedsiębiorcy samochodu używanego powyżej 20 tysięcy złotych. Jeden przedsiębiorca od drugiego przedsiębiorcy nie będzie mógł kupić nic za gotówkę powyżej 8 tysięcy złotych. To jest zmierzanie w kierunku praktyk totalitarnych!”

„Z całą pewnością część ludzi, żeby unikać tej inwigilacji, tej kontroli, zacznie się wymieniać bezpośrednio towarami i usługami.” – dodał poseł Konfederacji.

PiS, czyli podatki i segregacja

Paweł Usiądek, członek Zarządu Głównego Ruchu Narodowego: „PiS, czyli podatki i segregacja. (…) Rząd PiS pracuje nad rozwiązaniami, które będą segregować pracowników na gotówkowych i bezgotówkowych. I tych, którzy dadzą się skusić i staną się podatnikami bezgotówkowymi, czekają bardzo duże benefity. Rząd PiS proponuje takimi firmom 15 dni na zwrot podatku VAT. Każdy przedsiębiorca wie, że jest to ewenement na skalę światową i świadczy o bardzo dużej determinacji rządu w zwalczaniu gotówki.”

Konfederacja nie pozwoli na tak duży zamach na prawa obywatelskie. Będziemy wszelkimi środkami z tym walczyć. Zabranie nam gotówki to jest totalizm i kontrola.

„Nowy Wał uderzy w klasę średnią, samorządy i przedsiębiorców” – powiedział poseł Krystian Kamiński, podając przy tym przykład branży budowlanej, która straci na zmniejszeniu limitów płatności gotówkowej. Dla tego sektora gospodarki, obrót gotówkowy jest czymś absolutnie normalnym. – „Rząd ma obsesję, żeby móc wszystko kontrolować. Czy to 8 tysięcy wystarczy? Nie. Najpewniej za rok będzie kolejna próba obniżenia tego progu.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI