Konfederacja w sprawie kryzysu imigracyjnego na granicy: Rząd powinien zająć się budowaniem muru. - Konfederacja

Konfederacja zabrała stanowisko w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem polityków tej formacji rząd zmarnował już 30 dni ze stanu wyjątkowego, który wprowadził. Teraz potrzebne są zdecydowane działania, w tym budowa muru, który zatrzyma napływ nielegalnych imigrantów celowo wpychanych do Polski przez reżim Łukaszenki.

„W ostatnim tygodniu miało miejsce ponad 2 tysiące nielegalnych prób przekroczenia granicy, które nasi strażnicy powstrzymali. Jest dużo więcej osób, które dostały się niestety przez naszą granicę.” – powiedział poseł Konfederacji, Krystian Kamiński.

Artur Dziambor: „Dokumentacja zdjęciowa nie pozostawia żadnych złudzeń jeżeli chodzi o to jak wygląda ta operacja. Jest to operacja zorganizowana. Jest to operacja celowa władz białoruskich, które wytypowały sobie w nas największego wroga zewnętrznego.”

„Działania, które podejmuje nasze straż graniczna, były koniecznością, tylko niestety nasza centro-lewicowa opozycja nie stanęła na wysokości zadania i zmuszała często strażników do ujawniania swojej tożsamości, przeszkadzała w pilnowaniu, negocjowała możliwość nielegalnego przejścia przez granicę. Niestety było to wszystko skrajnie niepoważne.” – powiedział poseł Konfederacji.

„Nasz rząd traci czas. Te 30 dni, które rząd miał na to, żeby te granice jakoś uszczelnić stracił, ponieważ w tym czasie powinien się zająć budowaniem muru. To jest jedyna opcja, która mogłaby zmienić bardzo dużo w sytuacji na naszej granicy z Białorusią.” – autor tych słów zaznaczył, że Łukaszenka nie traci czasu i jest dobrze przygotowany do całej operacji – „Państwo polskie powinno zabezpieczyć swoje granice na wszelkie możliwe sposoby.” – dodał na koniec Artur Dziambor.

Konfederacja przeciwna zmianom w regulaminie Sejmu.

Robert Winnicki zaznaczył na samym początku swojej wypowiedzi, że Konfederacja jest przeciwko zmianom w regulaminie Sejmu, które proponują posłowie Prawa i Sprawiedliwości – „Stan wyjątkowy jest po to, żeby go wprowadzać bezwzględną większością i ta bezwzględna większość powinna zostać utrzymana w regulaminie Sejmu”.

Podczas dyskusji nad regulaminem Sejmu konfederaci zgłosili swoje poprawki, w tym przepis, który likwiduje zamrażarkę sejmową i zobowiązuje marszałka Sejmu do procedowania każdego projektu po upływie określonego czasu. Poprawka ta została odrzucona głosami PiS przy wsparciu Kukiz’15 oraz wstrzymaniu się lewicy.

Winnicki: „Trwa szturm imigrantów na polskie granice. Eksperci mówią, że po białoruskiej stronie może się znajdować ok. 11 tysięcy osób, które są gotowe do tego, żeby białoruskie służby zaczęły je przerzucać. Codziennie dochodzi do nielegalnych przekroczeń granicy.” – mówił prezes Ruchu Narodowego.

„Po prostu granica jest nieszczelna. Z doniesień, które mamy ze strony mieszkańców pasa przygranicznego, wiemy, że codziennie dochodzi do nielegalnych przekroczeń granicy. PiS zmarnował te 30 dni. Ten stan wyjątkowy może być przedłużony tylko o 60 dni, a akcja ściągania przez Łukaszenkę imigrantów z bliskiego wschodu nie ustaje tylko się wzmaga.”

„Pamiętajmy, że celem reżimu w Mińsku jest to, żeby na polskiej granicy były tysiące ludzi, żeby były problemy, żeby ludzie umierali. Bez zabezpieczenia w postaci muru, zabezpieczenia z prawdziwego zdarzenia, nie jesteśmy w stanie jako państwo tej granicy zabezpieczyć.”

„Wzywamy rząd do tego, żeby wydobył się ze swojej nieudolności, nieporadności!” – zakończył Winnicki.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI