PiS sprzedał polskie kopalnie?! Składamy wnioski do NIK o zbadanie sprawy! - Konfederacja

PiS sprzedał polskie kopalnie?! Składamy wnioski do NIK o zbadanie sprawy!

Konfederacja złożyła wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie podejrzeń z zapowiedzi programu redaktor Ewy Stankiewicz, w którym padają pytania o likwidację polskich kopalń i decyzje rządu wymierzone w polską energetykę. Zdaniem konfederatów istnieją poważne przypuszczenia, że minister Michał Kurtyka działał wbrew interesowi państwa w zamian za intratne stanowisko w OECD, a ministrowie Soboń i Naimski negocjowali z KE zamknięcie polskich kopalni oraz branży energetycznej.

W czwartek 23 września na antenie telewizji Republika miła zostać wyemitowany program redaktor Ewy Stankiewicz dotyczący polskiej energetyki, sytuacji kopalń oraz cen energii. Jak wiemy z zapowiedzi, gościem programu był pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Ostatecznie program nie został wyemitowany, co sam zaproszony gość zapowiedział prowadzącej: „Zerwę pani ten program!”.

“Tak się składa, że Piotr Naimski nie ma mocy, by zablokować zadawanie pytań przez pana prezesa Mariana Banasia. Dlatego składamy odpowiednie zawiadomienie do NIK.” – powiedział Jakub Kulesza, Przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacji.

Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, powiedział: “Mamy do czynienia z postępującą kapitulacją rządu Kaczyńskiego i Morawieckiego wobec Brukseli w zakresie energetyki. Ta kapitulacja ma także swoich pomniejszych wykonawców takich jak ministrowie Kurtyka, Naimski oraz Soboń. Dlatego składamy wnioski do NIK.”

“Liczymy, że prezes Marian Banaś te wnioski szybko zrealizuje i dowiemy się prawdy o zakulisowych machinacjach rządu z Brukselą.” – dodał poseł Konfederacji.

Konfederacja złożyła wniosek do NIK o wszędzie kontroli w:
  • Ministerstwie Klimatu i Środowiska w związku z działalnością ministra Michała Kurtyki w zakresie wprowadzenia założeń Europejskiego Zielonego Ładu przez Polskę i ewentualnego konfliktu interesów w podejmowanych staraniach o stanowisko sekretarza generalnego OECD.
  • W ministerstwie Aktywów Państwowych w związku z działalności ministra Artura Sobonia w zakresie dokonanych przez niego ustaleń z KE w zakresie dokonanych przez niego ustaleń z KE odnośnie harmonogramu zakończenia działalności polskich kopalni węgla kamiennego i elektrowni węglowych.
  • W KPRM w związku z działalnością ministra Piotra Naimskiego w zakresie wyrażenia zgody przez rząd na wejście w życie Europejskiego Zielonego Ładu, negocjacji z KE w sprawie zakończenia działalności polskich kopalń węgla kamiennego, budowania suwerenności polskiej energetyki, poprzez zapewnienie dywersyfikacji dostaw budowy polskich elektrowni atomowych.
Grzegorz Braun: Mamy nadzieję, że NIK doprowadzi do wyświetlenia tych spraw, bo inaczej “ostatni gasi światło”. Nie chcemy, aby Polska miała się skończyć jako państwo suwerenne na skutek wpakowania wszystkich Polaków w długi przez sztuczne zawyżanie cen energii.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI