Konfederacja warunkowo poprze stan wyjątkowy w pasie przygranicznym - Konfederacja

Konfederacja warunkowo poprze stan wyjątkowy w pasie przygranicznym

Rada Liderów Konfederacji zdecydowała, że Konfederacja opowie się za stanem wyjątkowym w pasie przygranicznym obejmującym 183 gminy przy granicy z Białorusią. Na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu głosowana będzie uchwała lewicy, która ma znieść stan wyjątkowy. Zdaniem polityków Konfederacji granic należy strzec, a nie na nich “pajacować”.

„Konfederacja zdecydowała warunkowo poprzeć wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w rejonie polskiej granicy z Białorusią.” – powiedział poseł Grzegorz Braun, zaznaczając, że nie oznacza to wotum zaufania dla rządu.

„Mamy najgorsze obawy i niewiele mniej przerażające podejrzenia, ale sytuacja wykracza daleko poza grę sił na wewnętrznej scenie politycznej, i w związku z tym Konfederacja prezentuje się jako formacja polskich państwowców, którzy nie mając zaufania do rządu, zachowują jednakowoż jeszcze resztki zaufania dla profesjonalistów w Straży Granicznej, w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej i w innych odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo służbach.”

Krzysztof Tuduj: „To są granice Państwa Polskiego i my jesteśmy za tym, żeby były one strzeżone. Sytuacja już dziś jest poważna, ale może jeszcze bardziej eskalować. Stan wyjątkowy na krótki okres jest właściwą reakcją i nadającą służbom komfort pracy.”

Michał Urbaniak: „Trzeba pamiętać, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w pasie przygranicznym to jasny sygnał na arenie międzynarodowej, że Państwo Polskie poważnie traktuje bezpieczeństwo swoich granic. (…) Bezpieczeństwo Polaków i porządek na terenie Rzeczypospolitej to są priorytety, o których powinien pamiętać każdy polski polityk. Te prowokacje ze strony części polskich polityków na granicy to działania antypolskie!”.

STANOWISKO RADY LIDERÓW KONFEDERACJI

CAŁOŚĆ KONFERENCJI