Konfederacja zorganizuje debatę kandydatów na RPO! - Konfederacja

Konfederacja zorganizuje debatę kandydatów na RPO!

Konfederacja, która stała się języczkiem uwagi w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich, ogłosiła, że zorganizuje debatę dla kandydatów, która pomoże podjąć decyzję politykom tej formacji. Debata odbyć się ma w przyszłym tygodniu i będzie dostępna na żywo w Internecie. Zarówno Lidia Staroń, jak i Marcin Wiącek, otrzymali już zaproszenia.

Podjęliśmy decyzję, by podejść do tego głosowania z należytą uwagą, należytym szacunkiem do samych kandydatów. Wbrew propozycją jakie się pojawiały i pytaniom także ze strony dziennikarzy, do podjęcia tej decyzji nie są potrzebne żadne rozmowy z ugrupowaniami politycznymi, które zgłaszały tych kandydatów. Rola tych ugrupowań zakończyła się przy zgłoszeniu.

Uznaliśmy, że chcemy się skonsultować z obywatelami, wyborcami i sympatykami. Dlatego zorganizujemy debatę kandydatów na urząd Rzecznika Praw ObywatelskichWczoraj wysłaliśmy zaproszenia do obojga kandydatów. Dzisiaj rano rozmawiałem z panią senator, jak i panem profesorem. Pani senator wstępnie wyraziła chęć wzięcia udziału w debacie. Pan profesor również zadeklarował udział.

Kulesza potwierdził, że debata będzie transmitowana w mediach społecznościowych, a media będą mogły pobrać z niej sygnał.  – Rezultat tej debaty, opinie i oceny internautów będą miały doradczy wpływ na decyzją, jaką podejmiemy.

Wstępnie debata zaplanowana jest na piątek 11 czerwca. Możliwe jest natomiast przyspieszenie terminu na poniedziałek 7 czerwca, jeśli dojdzie do przyspieszenia harmonogramu posiedzenia Sejmu.

W wyborach na prezydenta zaproponowaliśmy formułę prawyborów. Pokazujemy, że inna polityka jest możliwa. Już widzimy, że żaden z kandydatów nie jest w stanie uzyskać poparcia Sejmu bez głosów Konfederacji, więc dlaczego nie oddać tego głosu obywatelom? – powiedział Witold Tumanowicz z Rady Liderów Konfederacji.

W ostatnim roku prawa obywatelskie w Polsce były łamana na różne sposoby. Rok 2020 to był rok, który pokazał, że nasze prawa konstytucyjne są kształtowane jak z gumy. (…) Oglądaliśmy sceny, który nigdy byśmy sobie nie wyobrażali, gdzie policja bije ludzi za to, że chcą wyrazić swój pogląd. Gdzie osoby mające najróżniejsze zapatrywania polityczne, trafiają do politycznych izb zatrzymać. Dlatego wybór RPO jest niezwykle istotny. – poseł Konfederacji zapewnił, że na ten moment jego ugrupowanie żadnego z kandydatów nie odrzuca, nie faworyzuje, ani nie ocenia – Chcemy prawdziwej debaty. Chcemy, żeby obywatele mogli usłyszeć, jakie dokładnie poglądy na temat praw człowieka, praw obywatelskich, praw konstytucyjnych, mają kandydaci i na tej podstawie posłowie Konfederacji będą podejmować decyzję jak zagłosować.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI