Żądamy zdecydowanych kroków w sprawie Polaków na Białorusi! - Konfederacja

Żądamy zdecydowanych kroków w sprawie Polaków na Białorusi!

Politycy Konfederacji zabrali głos w sprawie zatrzymania polskiego samolotu na Białorusi oraz aresztowania białoruskiego opozycjonisty. Według liderów tej formacji działania naszego rządu są zrozumiałe, ale na tak zdecydowane reakcje nie mogliśmy liczyć w trakcie represjonowania Polaków na Białorusi. – Polska ma do ugrania w relacjach z Białorusią tę jedną, fundamentalną co najmniej sprawę, jaką jest kwestia Polaków w tym kraju.

Nie dziwi nas zdecydowana reakcja rządu polskiego na tę sprawę, ponieważ jest to akt swego rodzaju bandytyzmu w przestrzeni międzynarodowej, która jest użytkowana wspólnie. Natomiast zwracamy uwagę, że reakcje wobec zatrzymania białoruskiego opozycjonisty są szybkie, zdecydowane, jasne i konkretne. Nie mieliśmy do czynienia z takimi reakcjami w sytuacji, kiedy chodziło o Polaków na Białorusi. – powiedział Robert Winnicki.

Przypomnijmy, że w momencie kiedy myśmy jako posłowie Konfederacji złożyli projekt uchwały, żeby Sejm z dnia na dzień zareagował na zatrzymywanie bezprawne Polaków na Białorusi za to tylko, że chcieli organizować Kaziuki i świętować rocznicę. Wtedy Sejm ociągał się, zwlekał, trwało to dwa tygodnie, aż uchwała została wydana.

Tym samym polityk Konfederacji odniósł się do sprawy Angeliki Borys, prezesa Związku Polaków na Białorusi, która w marcu została skazana 15 dni aresztu za organizację „nielegalnej imprezy masowej”. Za taką władze Białorusi uznały tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

Żądamy równie zdecydowanych kroków i równie wielkiej stanowczości rządu polskiego w sprawie Polaków na Białorusi! (…) Polska ma do ugrania w relacjach z Białorusią tę jedną, fundamentalną co najmniej sprawę, jaką jest kwestia Polaków w tym kraju.

Janusz Korwin-Mikke w takich słowach skomentował zatrzymanie polskiego samolotu lecącego z Aten do Wilna – Naruszono podstawową zasadę wolności nieba. Jeżeli to nie zostanie ukarane, to jutro JE Mikołaj Maduro porwie samolot lecący z Brazylii do Kolumbii. Izrael powie samolot lecący z Egiptu do Libanu. Polska porwie samolot lecący z Ukrainy do Niemiec, bo akurat tam lecą worki z pieniędzmi. To jest zasada, która została naruszona. To musi zostać ukarane. Inaczej otwarte niebo po prostu zniknie.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI