Nowy Wał nie w ochronie zdrowia i edukacji - Konfederacja

Nowy Wał nie w ochronie zdrowia i edukacji

Podczas wtorkowej konferencji prasowej posłowie Konfederacji Artur Dziambor i Michał Urbaniak odnieśli się do zawartych w Polskim Ładzie propozycji w zakresie systemu ochrony zdrowia i systemu edukacji.

PiS zapowiedziało, że w ciągu najbliższych sześciu lat wydatki na zdrowie zwiększą się do 7 proc. PKB, a w 2023 r. osiągną 6 proc. PKB. Poseł Urbaniak ocenił, że to dobry postulat, ale konstrukcja projektu spowoduje dalszą biurokratyzacją państwa. – Ma powstać Agencja Rozwoju Szpitali. Nie jestem pewien czy nie jest to przypadkiem kolejny twór, który ma raczej służyć temu, by tworzyć nowe stołki dla kolesi – zwrócił uwagę.

Następnie polityk odniósł się do kwestii kadry medycznej. – Polski Ład przewiduje kształcenie medyków. (…) Tylko niech rządzący powiedzą nam, ilu lekarzy z Polski wyjeżdża. Przecież mieliśmy spore niedobory medyków między innymi właśnie dlatego, że są zmuszani do wyjazdu – mówił Urbaniak.

Jarosław Kaczyński w zasadzie półsłówkami na konferencji dotyczącej prezentacji swojego sztandarowego programu zasugerował, że jest otwarty na ściąganie lekarzy ze wschodu. Jeśli my nie jesteśmy w stanie zatrzymać swoich lekarzy i mamy ściągać innych, to czy to jest dobry system? – pytał Michał Urbaniak.

Artur Dziambor zwrócił uwagę na potencjalny rozrost biurokracji w przestrzeni związanej ze szkolnictwem. – Zmiany, o których czytamy w projekcie Nowego Ładu, idą w dużej mierze w kierunku tworzenia nowych stołków. To samo widzimy w kwestii edukacji – wskazał.

Powstanie program Świetlica, program Cyfrowa Podstawa Programowa, program Fundusz Nowoczesnych Kompetencji, program oświatowy MBA, czyli na siłę robienie z nauczycieli menadżerów zamiast szkolenia ich w jeszcze lepszym sposobie przekazywania wiedzy w nowoczesnym świecie – wyliczał Dziambor.

Te wszystkie programy musza być przez kogoś obsługiwane. Wiadomo, że nie będzie się tym zajmowało Ministerstwo Zdrowia. Wiadomo, że nie będzie tego zlecało prywatnemu sektorowi. Nie będzie to zrobione rynkowo – mówił poseł.

Dziambor wskazał, że w opinii Konfederacji w Nowym Ładzie powinien znaleźć się bon oświatowy oraz zakaz zamykania szkół i wprowadzania trybu nauki zdalnej przez ministra.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI