Nowy Ład to Nowy Wał - Konfederacja

Nowy Ład to Nowy Wał

Jacek Wilk: Nie mamy do czynienia z żadnym nowym ładem ekonomicznym. Mamy do czynienia z budowaniem nowego ładu politycznego, w oparciu o te same metody, które PiS stosuje konsekwentnie od początku swoich rządów: podziałów społecznych, antagonizmów, nienawiści poszczególnych grup społecznych w stosunku do siebie. – Według byłego posła z punktu widzenia podatkowego nie ma mowy o obniżaniu podatków – To jest zamiana pewnych podatków, na inne podatki. W praktyce dla najmniej zarabiających korzyści podatkowe będą symboliczne, ale już dla lepiej zarabiających, dla tych, którzy budują polską gospodarkę, będą to dużo wyższe obciążenia.

Konfederacja od razu po zaprezentowaniu Nowego Ładu w sobotę, przedstawiła co kryje się w propagandowych hasłach PiS.

• Brak możliwości odliczenia składki NFZ od PIT, czyli ogromna podwyżka podatku dochodowego dla wszystkich. Dla przedsiębiorców podatek dochodowy wzrośnie aż o 9%, dla pozostałych obywateli aż o 7,75%.

• Praktyczny efekt zmian to dwie nowe, wyższe stawki podatkowe tj. 24,75% i 39,75%, co czyni stawki podatkowe w Polsce bardzo wysokimi.

• Pełne oskładkowanie umów zlecenia (a docelowo również umów o dzieło), co będzie miało tragiczne skutki dla milionów Polaków i zarobią przez to mniej.

• Opłata reprograficzna, czyli kilkuprocentowy podatek podnoszący ceny sprzętu elektronicznego, który przeznaczony zostanie na dopłaty do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych artystów. Podatek zostanie nałożony na komputery, laptopy, tablety, urządzenia audio, dekodery, skanery, nagrywarki CD, DVD, BluRay i wiele innych.

• Omijanie konstytucyjnego limitu zadłużenia. Emitowanie długu poza deficytem budżetowym – obligacje BGK.

Jacek Wilk wskazał, że zaprezentowane przez rząd propozycje doprowadzą do eskalacji trzech poważnych problemów: wzrost tendencji ukrywania prawdziwych dochodów, odpływu przedsiębiorców do rajów podatkowych oraz wzrostu tempa inflacji.

Państwo będzie puchło, państwo będzie dalej grzęzło w swoich własnym biurokratycznym tłuszczu i nie będzie sprawniejsze. – tak komentował NŁ poseł Robert Winnicki. – Usłyszeliśmy po raz kolejny w sobotę listę zaklęć, listę propagandowych haseł. Muszę konkurencji oddać sprawiedliwość, że w propagandzie są mistrzami, tylko potem rzeczywistość skrzeczy i wygląda jak miotający się lockdown od roku w Polsce.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI