Konfederacja zbiera podpisy posłów pod Trybunałem Stanu dla Morawieckiego! - Konfederacja

Konfederacja zbiera podpisy posłów pod Trybunałem Stanu dla Morawieckiego!

Politycy Konfederacji jak zapowiedzieli, tak zrobili. Dzisiaj ogłosili rozpoczęcie zbiórki podpisów posłów pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla premiera. Powodem ma być wczorajsze głosowanie w Sejmie nad Funduszem Odbudowy zwykłą większością, a nie kwalifikowaną 2/3: Będziemy się zwracać do tych, którzy krzyczeli tyle o łamaniu Konstytucji. Niech podpiszą wniosek o Trybunał Stanu dla Mateusza Morawieckiego.

By postawić szefa rządu przed Trybunałem Stanu, należy złożyć wniosek podpisany przez minimum 115 posłów, a podczas głosowania musi on uzyskać większość 3/5. Konfederacja nie dysponuje takim zapleczem, ale nie zrażając się, zapowiada zbiórkę podpisów wśród innych opcji parlamentarnych.

Jakub Kulesza: Ktoś musi ponieść za to konsekwencje. Odpowiedzialnym za złamanie artykułu Konstytucji, który mówi o tym, że przekazywanie kompetencji krajowych na rzecz organizacji międzynarodowych może się odbyć tylko poprzez głosowanie większością kwalifikowaną 2/3, ponosi odpowiedzialność przede wszystkim Premier Mateusz Morawiecki. (…) Rozpoczęliśmy zbiórkę podpisów. Jako, że posłowie lewicy, Polski 2050 i PSL mają status współsprawców, nie spodziewamy się, że się pod tym wnioskiem podpiszą, ale liczymy, że tacy podpis złożą ci, którzy od lat krzyczą „Konstytucja”.

Ten wniosek powinien być ponadpartyjny. Zgłosiły się do posłów Solidarnej Polskiej, którzy byli przeciwko temu wczorajszemu haniebnemu głosowaniu. Piotr Zgorzelski, wicemarszałek, chwalił się w mediach, że PSL dysponuje ekspertyzami prawnymi, które by mówiły o tym, że tu było potrzeba 2/3 głosów za, by ta ratyfikacja była ważna. Skoro mają takie ekspertyzy, to rozumiemy, że podpiszą wniosek do Trybunału Stanu. – powiedział poseł Michał Urbaniak

Robert Winnicki: Mateusz Morawiecki, Leszek Miller, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński to są ludzie, którzy realizują identyczną politykę oddawania suwerenności na forum europejskim. Nie ma żadnej różnicy między tymi politykami. Nie ma żadnej jakościowej różnicy między tym co robi w Brukseli Leszek Miler, Donald Tusk czy Mateusz Morawiecki, ale dodatkowo Mateusz Morawiecki łamie Konstytucję. Będziemy się zwracać do tych, którzy krzyczeli tyle o łamaniu Konstytucji. Niech podpiszą wniosek o Trybunał Stanu dla Mateusza Morawieckiego, ponieważ tak jaskrawego złamania Konstytucji jeszcze nie było.

WNIOSEK O TS DLA PREMIERA

CAŁOŚĆ KONFERENCJI